Midye Böreği Nasıl Yapılır? Midye Böreği Tarifi

Bu yazımızda sizlere, midye böreği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Midye böreği nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan midye böreği tarifini öğrenmeniz halinde, midye böreğini siz de evinizde, sevdiklerinize rahatlıkla ikram edebileceksiniz. Börek tarifleri arasında yer alan midye böreği için, midye böreği nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan midye böreği tarifini almadan önce, midye böreği için gerekli malzemelere bakalım:


Midye böreği için gerekli malzemeler:
Midye böreği içinin malzemeleri:
*Bir paket margarin
*Bir çay kaşığı karabiber
*Bir çay kaşığı pul biber
*Altı tane patates
*250 gram kuzu kıyma
Midye böreği hamurunun malzemeleri:
*Bir tatlı kaşığı tuz
*Bir tatlı kaşığı yaş maya
*Bir tane yumurta
*Bir bardak zeytinyağı
*Bir bardak süt
*Bir bardak yoğurt
*Alabildiği kadar un
Midye böreği için gerekli malzemelerin ardından, midye böreği nasıl yapılır sorusunun yanıtı için midye böreği tarifine birlikte bakalım:
Midye böreği nasıl yapılır? Midye böreği tarifi:
Midye böreği malzemelerinin, un haricinde tamamı bir kap içerisine alınır. Bu kabın içerisinde karıştırılan, ve birbirine yedirilen malzemelerin içerisine un da yavaş yavaş ilave edilmeye başlanır. Midye böreğinin hamuru, ele yapışmayan bir kıvam alıncaya kadar yoğurulur; ve içerisine un eklenir. İstenilen kıvama geldiğinde ise, midye böreğinin hamuru, üzeri temiz bir bez ile örtülerek bir yerde dinlenmeye bırakılır. Bu sırada, midye böreği içinin hazırlanması işlemi gerçekleştirilir.
Midye böreğinin içini hazırlamak için, kıyma, yağsız tavada, suyunu çekene kadar kavrulur. Sonrasında, kıymanın içine, önceden haşlanmış olan patatesler rendelenerek ilave edilir, sonrasında ise baharatların ilavesi gerçekleştirilir, ve lezzeti verilir. Başka bir tavanın içerisinde ise yağın eritilmesi işlemi gerçekleştirilir.
Midye böreğinin dinlenmiş olan hamuru alınır, ve altı eşit parçaya bölünür. İlk beze, yufka şeklinde açılarak üzeri, eritilmiş olan yağ ile yağlanır. İkinci beze de açılıp, yağlanmış olan yufkann üzerine serilerek onun da yağlanması işlemi gerçekleştirilir. Üçüncü beze de aynı şekilde açılarak diğer iki bezenin üzerine serilir, ve onun da üzeri yağlandıktan sonra, bu üç hamurun birlikte sarılarak dolaba konulması; yağlarının donması için bir süre beklemeleri sağlanır. Diğer üç beze de, ilk gruptaki üç beze şeklinde hazırlanır; ve sarılarak dolaba konulup, yağlarının donması beklenir.
Yağlarının donmasının sonrasında dolapta beklemekte olan yufkalar alınır; ve ortalama iki parmak kalınlığında dilimlenir. Her bir dilimin, kahve fincanının tabağı kadar bir büyüklükte açılması gerekmektedir. Açılan bu dilimlerin içerisine, daha önce hazırlanmış olan midye böreğinin kıymalı ve patatesli olan içi eklenir. Daha sonra da bu dilimlerin, yarım ay şeklinde kapatılmaları gerekmektedir.
Daha önce yağlanmış olan fırın tepsisine dizilen midye böreğinin, üzeri de margarin ile yağlanır; ve sonrasında, daha önce ısıtılmış olan, ve derecesi 250’ye ayarlanan fırında pişirilmesi sağlanır.
Afiyet olsun.

Add Comment

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası