Tirit Nasıl Yapılır? Tirit Tarifi

Bu yazımızda sizlere tirit hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikli olarak tirit için gerekli malzemeleri aktaracağız, sonrasında ise, tirit nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan tirit tarifini sizlere aktarmaya çalışacağız. Kısacası, yazımız içerisinde, tirit yapmayı öğrenmenizi olanaklı hale getirmeye çalışacağız. O halde hiç zaman kaybetmeden, öncelikli olarak, tirit için gerekli malzemeleri aktarmaya çalışalım:


Tirit için gerekli malzemeler:
*Bir kase ceviz
*İki yemek kaşığı tereyağı
*Bir tane kuru soğan
*Sekiz tane yufka
*Bir kilo parça et (dana eti)
Tirit için gerekli malzemelerin bu şekilde aktarılmasının sonrasında, artık, tirit nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan tirit tarifini sizlerle paylaşabiliriz:
Tirit nasıl yapılır? Tirit tarifi:
Öncelikli olarak, parça etin, üzerini üç parmak geçecek şekilde su ile birlikte düdüklü tencereye konulması; ve yumuşayıncaya kadar haşlanması gerekmektedir.
Parça etin haşlanması sırasında ise, yufkaların rulo haline getirilmesi, ve sonrasında da kalın dilimler halinde kesilmesi gerekmektedir. Tirit için dilimlenen yufkaların, sonrasında tepsiye dik olarak dizilmesi, ve üzerlerinin kızarmasına kadar pişirilmesi gerekmektedir.
Yufkalar pişerken, haşlanmış olan parça etin suyunun süzülmesi gerekmektedir.
Farklı bir yerde, tereyağı eritilir, ve içerisinde, yemeklik şekilde doğranmış olan soğanlar kavrulur. Haşlanmış olan etler ise, küçük şekilde doğranır.
Fırında pişmiş olan yufkaların üzerine çekilmiş haldeki ceviz içi dökülür. Sonrasında pembeleşmiş olan soğanlar cevizin üzerine dökülürken, bunun sonrasında da et suyunun yufkaların üzerine dökülmesi gerekmektedir. Tiritin hazır hale gelmesi için son yapılması gereken işlem, haşlanmış olan etlerin, yufkaların üzerine konulmasıdır. Sonrasında tirit servise hazır hale gelir.
Afiyet olsun.

Add Comment

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası