Sarımsaklı Köfte Nasıl Yapılır? Sarımsaklı Köfte Tarifi

Bu yazımızda sizlerle sarımsaklı köfte hakkındaki bilgilerimizi paylaşacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Sarımsaklı köfte nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan sarımsaklı köfte tarifini, yazımız içerisinde sizlere aktarmadan önce, sarımsaklı köfte için gerekli malzemeleri aktaracağız. Sonrasında ise, sarımsaklı köfte nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan sarımsaklı köfte tarifini öğrenebileceksiniz.


Sarımsaklı köfte için gerekli malzemeler:
*Yarım çay bardağı limon suyu
*Bir tatlı kaşığı biber salçası
*Bir kase bulgur
*Bir kase yarma
Sarımsaklı köftenin sosu için gerekli malzemeler:
*Yarım bardak sıvı yağ
*Bir tatlı kaşığı salça
*Bir tatlı kaşığı pul biber
*Bir baş sarımsak
*Altı tane domates
Sarımsaklı köftenin üzeri için gerekli malzemeler:
*Maydanoz
Sarımsaklı köfte için gerekli tüm malzemeleri öğrenmemizin sonrasında, sarımsaklı köfte nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan sarımsaklı köfte tarifini almaya başlayabiliriz:
Sarımsaklı köfte nasıl yapılır? Sarımsaklı köfte tarifi:
Öncelikli olarak yarmanın, ve bulgurun ıslatılması gerekmektedir. Malzemeler suyunu çektiğinde ise içerisine biber salçası ilave edilir, ve yoğurularak kıvamlı bir hamur elde edilir. Daha sonra bu hamurdan avuç içerisine alınan her bir parça önce yuvarlanır, sonrasında ise ortasına bastırılmak sureti ile şekil verilir. Hazırlanan köfteler kaynamakta olan suyun içerisine haşlanmak üzere atılır. Üzerine de limon suyunun dökülmesi gerekmektedir.
Köfteler haşlanırken, bu arada sarımsaklı köftenin sosu hazırlanmaya başlanır: Öncelikle sarımsaklar ezilir. Sonrasında da domatesler rendelenir. Sarımsak ve domates karıştırılır; içerisine pul biber de ilave edilir. Yağın içerisinde pişirilmesi gerekmektedir.
Bu arada haşlanan köftelerin suyu süzülür. Pişen sos köftelerin üzerine dökülür. İnce bir şekilde kıyılmış olan maydanozlar da sarımsaklı köfteyi süsledikten sonra sarımsaklı köfte servise hazır hale gelmiş olur.
Afiyet olsun…

Add Comment

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası