Patates Salatası Nasıl Yapılır? Patates Salatası Tarifi

Patates salatası, özellikle beş çaylarının vazgeçilmez ikramlığı olarak bilinse de, tek başına bir yemek niteliği taşıyabilen patates salatasını lavaş ekmek, ya da açık ekmek arasına sararak, yanında ayran ile, oldukça keyifli bir şekilde tüketebilirsiniz. Patates salatası tarifleri birbirinden değişik, ve elbette tat olarak da farklı. Biz size, bu yazımızda, patates salatası tarifleri arasında yer alan bir patates salatası tarifinden söz edeceğiz. Patates salatası nasıl yapılır sorusunun yanıtını da bu sayede birlikte öğrenmiş olacağız. Ancak, patates salatası nasıl yapılır sorusunun sorulması, ve patates salatası tarifi öncesinde, patates salatası tarifi sırasında dikkat etmeniz gereken bir konudan söz edeceğiz: Patates salatasında, patatesleri çok küçük doğramanızı önermiyoruz, çok küçük doğranan patatesler, karışırken daha da küçüleceğinden, görüntü olarak istenilen izlenimi bırakmayabilir. Bunun yanında, patatesleri haşladıktan sonra, soğumasını bekleyip öyle doğramanızı öneriyoruz. Bu şekilde de, doğranırken hamurlaşmalarını önlemiş olursunuz. Patates salatası için dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise, biz size, patates salatası nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan patates salatası tarifinde limon öneriyoruz, ama nar ekşisinin de patates salatasına yakıştığını bilmenizi isteriz… Şimdi artık, patates salatası nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan patates salatası tarifini vermek için, patates salatası malzemelerine bakalım:


Patates salatası malzemeleri:
*2 tane domates
*4 tane patates
*4 dal yeşil soğan
*1/2 demet maydanoz
*1 çay kaşığı kırmızı pul biber
*1 tane kuru soğan
*1 limon suyu
*Zeytinyağı
*Tuz
Patates salatası malzemelerinin bu şekilde verilmesinden sonra, patates salatası nasıl yapılır sorusunu soralım, ve patates salatası tarifini vermeye başlayalım:
Patates salatası nasıl yapılır? Patates salatası tarifi:
Öncelikle patatesleri yıkayın, ve sonrasında bir tencereye koyarak, kabuklarını soymadan, üzerlerine ortalama iki parmak çıkacak şekilde su ekleyerek kaynamaya, ve haşlamaya bırakın. Patatesler haşlanırken diğer malzemeleri hazırlamaya devam edebilirsiniz: Domatesleri yıkayın, ve kabuklarını soymadan küp şeklinde doğrayın. Kuru soğanı küp şeklinde doğrayın. Yeşil soğanı ince bir şekilde, maydanozları ise çok ince olmamak kaydı ile doğrayın. Hazırlanan malzemeleri bir geniş kap içerisine alın.
Daha sonra, haşlanan patateslerin kabuklarını soyun; ve soğumasını bekledikten sonra küp şeklinde doğrayarak diğer patates salatası malzemelerinin içerisine ekleyin. Ardından, bütün malzemeleri karıştırıp, üzerlerine tuz, zeytinyağı, kırmızı pul biber, ve limon suyunu ekleyerek bir daha karıştırın… Patates salatanız bu işlemlerin ardından hazır olacaktır…
Afiyet olsun…

Add Comment

Yandex.Metrica Gizlilik Politikası